Het Jaar van de Dhimmi

Sinds de schrijfster Bat Ye'or het begrip dhimmi en dhimmitude populariseerde zijn het zo'n beetje de favoriete woorden van Geert Wilders geworden. Dhimmitude houdt in dat men een onderdanige houding aanneemt ten opzichte van de Islam, omdat men zich bedreigd voelt en buiten schot wil blijven. Hoe erg is de dhimmitude in Nederland?
Het afgelopen jaar hebben we een aantal situaties gehad waarbij Nederland zijn dhimmitude heel duidelijk liet zien:
- Sinter-dhimmi liep in Amsterdam zonder kruis op zijn mijter
- De Kerst-dhimmi's van de Haagse Hogeschool besloten geen Kerstboom te plaatsen
- Voedsel-dhimmitude: Alleen halal-voedsel in gevangenissen
- Theater-dhimmitude: op voorspraak van schrijver en TV-maker Salaheddine waren er bij zijn voorstelling in Theater Zuidplein aparte plaatsen gereserveerd voor moslima's, zodat zij niet naast mannen hoefden te zitten
- De Christen-dhimmi's van het GVB wilden niet dat kruizen zichtbaar gedragen worden
- De zalen-dhimmi's van het World Forum gelasten de presentatie af van een boek over de islam.
Zo bezien zijn we een nogal gedhimmificeerd volkje. Daar zijn echter nog wel wat kanttekeningen bij te plaatsen. Als eerste maar even ingaan op de details van een paar gevallen. Wie goed de kleine lettertjes las begreep dat Kerstboom-gate nogal overtrokken was, daar er op de Hogeschool nog 82 fijne kerstbomen overbleven. De achtergrond van het aanbieden van halal-voedsel in gevangenissen was een ordinaire bezuinigingsmaatregel, en na een beetje herrie in de Tweede Kamer werd het meteen afgeschaft. Nog mooier waren de gescheiden zitplaatsen in Zuidplein. Wat bleek? Daar hadden de moslima's zelf helemaal geen behoefte aan.
Maar belangrijker nog dan deze details is dat in geen enkele van de bovenstaande gevallen - voor zover bekend - er druk of dreiging werd uitgeoefend door moslims, juist datgene waar het bij dhimmitude om draait. Neem bijvoorbeeld de areligieuze sint. Als we een paar islamitische hoekjes van het internet verkennen blijkt dat het christelijk karakter van Sinterklaas de moslims aan hun reet zal roesten. Sinterklaas werd na de ontstane commotie zelfs uitgenodigd in een moskee in Hengelo - inclusief kruis-voerende mijter. Met andere woorden, er is geen sprake van dhimmitude, maar het vrijwillig en soms overdreven naar de zin maken van een bevolkingsgroep. Moslims hebben geen probleem met ons, maar wij hebben een probleem in hoe wij hen benaderen.
Al deze voorbeelden worden door de populistisch-rechtse politieke stroming (PVV en de Leefbaren) en media als GeenStijl gebruikt om een beeld te schetsen van een moslimgemeenschap die met dreigementen en geweld hun gewoonten en rechten willen laten prevaleren boven de "Nederlandse". In veel gevallen wordt hiervan geen bewijs geleverd. Die gevallen zijn er natuurlijk wel, maar hun aantal wordt schromelijk overdreven.
Des te schrijnender is het dat men geen enkele aandacht heeft voor een overduidelijk geval van buigen voor geweld. Dat zit zo. Burgemeester Aboutaleb maakte bekend dat de Rotterdamse Dance Parade niet meer zal plaatsvinden vanwege de rellen in Hoek van Holland tijdens Sunset Grooves. Hij durft feitelijk niet meer in te staan voor de veiligheid van het publiek tijdens dergelijke feesten in de slecht controleerbare omgeving van een stad.
Nog even voor de duidelijkheid: op dit feest bestormde een grote groep voetbalhooligans de politie en moest men vluchten ook al vuurde men 150 waarschuwingsschoten af. GeenStijl vermeldt bozig dat de allochtone PvdA'er - dus twee maal foute - Aboutaleb zijn korps niet onder controle heeft, maar maakt geen woord vuil aan de meerendeels roomblanke "voetbalfans" die zijn restrictieve beleid hebben genoodzaakt. Wie een GeenStijl-postje over Feyenoorditude had verwacht, of een PVV-Kamervraag met de suggestie om de Feyenoord-fascisten door de knieën te schieten, kwam bedrogen uit. Al is het op een wrange manier positief te noemen dat de beschuldiging is uitgebleven dat de moslim Aboutaleb onze cultuur kapot probeert te maken door "witte feesten" als de Dance Parade te verbieden.
De conclusie uit bovenstaande is een platitude: populistisch rechts ziet slechts wat zij wil zien, en is zodoende een grotere bedreiging voor de stabiliteit van onze samenleving dan de PvdA en de publieke omroep ooit zouden kunnen zijn.
13:37 



